Świetne kino: BABY DRIVER

Baby-Driver-Movie-Poster-India-Release-2017

To jest taki film, w trakcie którego zrozumieliśmy, że kino to coś, co stanowi kolejną formę walk gladiatorów, cyrków i teatrów: rozrywkę. Współautorka nieraz tańczyła na siedząco, Współautor frenetycznie wymachiwał rękoma, końcowe sekwencje przyjmowaliśmy z entuzjazmem, a napisy — burzą braw. „Kino! To jest kino!” — obwieścił luby Współautorki, a nie tylko Współautor miał nieodpartą pokusę, by po seansie ukraść jakąś brykę z parkingu. Krzywdy po sakramencko złej „Volcie” zostały wynagrodzone z nawiązką. Dlaczego?

Baby-driver-gif.gif

Baby Driver

USA 2017

scen. i reż. Edgar Wright

wyk. Ansel Elgort, Lily James, Kavin Spacey, Jon Hamm, Eliza Gonzalez, CJ Jones, Jamie Foxx

„Baby Driver” z mistrzostwem operuje znanymi konwencjami i kliszami. Wszystko to już było, ale wraca podane na nowo. Kino samochodowo-sensacyjne lat 80., z barwami i stylizacją nawiązującymi do tejże epoki, ale jednak z odniesieniami do ukochanego filmu naszego dzieciństwa („Potwory i Spółka”) i bohaterem używającym iPoda. Brzmi ryzykownie, tym bardziej, jeśli dodać, że padają sakramentalne i wyświechtane sentencje („Idźcie, ja zajmę się glinami!”), a każdy gra z góry zaplanowaną rolę. Jednak ta gra klasyką kina i znanymi motywami jest zaiste mistrzowska, bo pełna humoru i dystansu do siebie, a jednak niepozbawiona narastającego dramatu, który nie wiadomo, jak się skończy. Gdyby film się traktował poważnie byłby nie do oglądania. Tutaj jednak, dzięki przymrużeniu oka i dobremu wyczuciu twórców mamy po prostu dobrą rozrywkę.

tumblr_omozodzEg51rg5f9ko2_540.gif

Protagonista, tytułowy Baby (Ansel Elgort) mistrz kierownicy i DJ amator, pracuje dla niejakiego Doca (Kevin Spacey, który potrafi jeszcze nie być Frankiem Underwoodem), organizującego kolejne napady. Uważni zauważą, że to ten sam nieszczęsny bank, który i tak dwa razy był obrabowany w „W starym dobry stylu„. Próba odcięcia się od kłopotliwego pracodawcy okaże się być oczywiście nieco trudniejsza, niż pierwotnie zakłada. Jednocześnie, na horyzoncie pojawi się urocza kobieta, Deborah (Lily James), która prędzej czy później zostanie zaplątana w skomplikowane życie naszego bohatera.

Ta zaciskająca się wokół szyi bohatera pętla i odcinanie kolejnych dróg ucieczki następuje stopniowo, powoli przyciskając go do ściany. Jego dramat postępuje sekwencyjnie, będąc motorem napędowym całej fabuły. Przemianę bohatera, który usilnie próbuje zmienić branżę, ustawić sobie życie z kochanymi, a równocześnie uzależnił się od adrenaliny życia rzezimieszka ogląda się z uśmiechem na ustach.

https://open.spotify.com/embed/user/jibberboosh/playlist/3w5pFbbtAcwfV9UqXYzpni

Jednym z kluczowych motywów filmu jest muzyka, którą nałogowo słucha Baby. Przez początek myślimy w ogóle, że będzie na na poły muscial, utrzymany w konwencji dobrego R&B z lat 60. i 70. To w dużej mierze dzięki kolejnym piosenkom świetnie budowany jest klimat vintage. Otwierająca sekwencja filmu, z Baby’m oczekującym w samochodzie na swoich klientów — rabusi okradających bank — i przeżywającym słuchany kawałek, świetnie ukazuje, jak będzie budowana dynamika całego filmu. Nie tylko akcją, ale i muzyką, która jest wyraźna i wysunięta bardzo na przód, ale jednak stanowiąca uzupełnienie akcji. Basista Red Hot Chili Peppers, jako jeden ze złodziejaszków, jest dodatkową gratką dla tych, którzy szczególnie docenią walory dźwiękowe filmu.

Nasz kamyczek do ogródka? Po bombastycznym początku trochę siada akcja, zmierzając w kierunku rozleniwiającego wątku romantycznego. Niemniej nim to wyczujemy, dostajemy długie zakończenie, z ogromną ilością naboi, zwrotów akcji, pościgów i ognia. I muzyki, cudownej muzyki, która dalej gra nam w uszach.

Bo do teraz zasłuchujemy się oficjalną playlistą.

Słoń&Ryba

baby-driver-2.gif

P.S. Już po seansie Współautor dostaje wiadomość od Koleżanki E.: „Nie podobał mi się. Ale mój chłopak jest zachwycony i kazał mi Ciebie spytać o opinię”.

(Dopisane 26.07.2017)

Reklamy

3 thoughts on “Świetne kino: BABY DRIVER

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s