DOBRY film: Nienasyceni (A Bigger Splash)

 

video-a-bigger-splash-karaoke-superJumbo

Dawno mi się nie zdarzyło, żebym wyszła z kina tak zadowolona i oczaarowana. I to nie dlatego, że wreszcie mogłam wyjść, tylko dlatego, że zobaczyłam film pięknie nakręcony, zagrany, wyreżyserowany, cudownie zmontowany i ze świetną ścieżką dźwiękową, a jeszcze dane mi było dobrze się uśmiać.

Polski tytuł zamiast odsyłać do obrazu Hockneya przywołuje (przynajmniej piszącemu te słowa żarłokowi) na myśl tłuszcze. Co ciekawe, inny film scenarzysty Davida Kajganicha, „Town Creek” został na polski przetłumaczony „Nienasycony”. Przypadek?

 

BiggerSplash_Poster.jpg

A Bigger Splash

Włochy, Francja 2015

reż. Luca Guadagnino, scen. David Kajganich (na podstawie opowiadania Alaina Page)

wyk. Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Dakota Johnson, Matthias Shoenaerts

Lato, włoska wyspa Pantelleria. Na morzu topią się imigranci z Afryki, a nad basenem czy (dla odmiany) na plaży wylegują się nasi bohaterowie. Marianne (Swinton) to rockmanka, która po operacji strun głosowych nie może mówić (świetna prawieniema rola!). Paul (Shoenaerts – to ten Belg, który u Rickmana grał Naszego Andrzeja, teraz udaje Amerykanina) to jej chłopak/partner/mąż? , który zajmuje się kręceniem filmów dokumentalnych. Oboje chcą się ukryć od tłumów i odpocząć w ciszy. Na ich nieszczęście najeżdża (nalatuje?) ich producent i były chłopak Marianne, a zarazem były przyjaciel Paula, Harry (genialna kreacja Fiennesa) z córką (fantastycznie antagonistyczna Johnson), o której istnieniu dowiedział się niedawno.  Poza tą ostatnią wszyscy bardzo dobrze się znają… Kiedyś bardzo się lubili, a teraz to lubienie miesza się z innymi uczuciami. Napięcie rośnie. Biomet niekorzystny. Według prognoz, niedługo ma nadciągnąć suchy, piaszczysty wiatr…

image-b893b581-db98-4259-9c2c-8e31b6b32888

Ralph Fiennes as “Harry Hawkes” and Dakota Johnson as “Penelope Lanier” in A BIGGER SPLASH. Photo courtesy of Fox Searchlight Pictures. © 2015 Twentieth Century Fox Film Corporation All Rights Reserved

Paszczęka Harry’ego właściwie się nie zamyka. Ralph Fiennes genialnie stworzył postać, która jest tak fantastycznie irytująca, niesamowicie egoistyczna, na przemian żałosna i krypna (zwłaszcza w relacji z córką) a jednocześnie pełna pasji i nieposkromionej energii, że ogląda się go znakomicie, choć za nic nie chciałoby się go spotkać. Gra na nerwach, ale są chwile, kiedy rozumiemy, dlaczego Marianne z nim była (i nie, nie tylko przez kokainę). I trzeba przyznać, że  kiedy Harry tańcuje (lepiej niż Jagger!)  do „Emotional Rescue” Stonesów, udało się moim zdaniem Fiennesowi pobić Hugh Granta i zdobyć tytuł najśmieszniej podrygującego w filmach Brytyjczyka. Rola życia!

Ciekawe, że największą kością niezgody pomiędzy Harrym a Paulem jest nie tylko (chwilami komicznie kretyńska) rywalizacja o względy czy wspomnienia obecnych kobiet, ale też (może przede wszystkim?) napięcie i żale spowodowane zerwaniem (a może wygaśnięciem?) ich przyjaźni.

tildaabiggersplashresized

Ten strój! Przewiduję, że tego lata dużo będzie biało-czarnych zwiewnych zestawów i słomkowych kapeluszy

Nie, żeby to było zaskoczenie: Tilda Swinton jest świetna. Prawie nic nie mówi, jednak doskonale wiemy, co chce powiedzieć. Mówi więcej, niż trajkoczący Harry, który tylko przy niej potrafi zamilknąć (na chwilę). To trzeba zobaczyć. A poza tym: jest prześlicznie ubrana! Dakota Johnson (w roli córki, Penelope) bardzo przekonująco gra dziewczynę, która lubi zamieszać i podrażnić, ale jednocześnie znajduje się w sytuacji, która ją przerasta.

Całość oparta jest dość luźno na „Basenie” z 1969 roku, czy też opowiadaniu Alaina Page. Co do „luźności” to muszę zaufać twórcom i innym krytykom, ponieważ ja „Basen” kiedyś próbowałam oglądać, ale – jak w filmie Penelope- przy tej próbie zasnęłam.

Explore_the_stunning_Italian_island_in_A_Bigger_Splash

Kiedy nam wreszcie przyniosą jedzenie?

Dwoje bohaterów pracuje w branży muzycznej, muzyka gra dużą rolę i w ich życiu, i w filmie. Ścieżka dźwiękowa składa się głównie z Rolling Stonesów i Harry’ego Nillsona i świetnie zgrana jest z montażem.

W skrócie: Gorąco polecam. Ja poszłam z niezwykle wysokimi oczekiwaniami i i tak byłam pozytywnie zaskoczona. Świetna obsada – razem z koleżanką uznałyśmy, że równie by nam się podobało, gdyby nic się nie działo, tylko gadali nad basenem.

Rybka

597888ad157a3d28810f6a706700b6d9_c0-154-3703-2313_s885x516

Od tego czasu wszyscy każą biednemu Fiennesowi hasać…

487094358

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s