DOBRY film: Dark Places

Za: lovelace-media.imgix.net

Za: lovelace-media.imgix.net

Na planie tego francuskiego thrillera spotykają się, po raz kolejny po „Mad Max: Na drodze gniewu” Charlize Theron i Nicholas Hoult. Tym razem nie gonią za króliczkiem po bezdrożach postapokaliptycznej petroanarchii, ale wspólnie zabierają się za rozwiązywanie zagadki tajemniczego morderstwa sprzed lat. Choć nie jest to wyjątkowo porywający spektakl, a finał nie należy do najmocniejszych, jest to kino przyzwoite, z interesującą fabułą, ciekawymi bohaterami i mocnym ładunkiem emocjonalnym. Czytelnicy mający za sobą lekturę „Mrocznego zakątku” Gillian Flynn mogą poczuć się trochę zawiedzeni, ale dla reszty jest to dobra opcja na piątkowy wieczór.

Za: medias.unifrance.org

Za: medias.unifrance.org

Dark Places

Francja, 2015

reż. i scen. Gilles Paquet-Brenner

wyk. Charlize Theron, Nicholas Hoult

Libby Day (Charlize Theron) kończy się kasa. Do tej pory żyła z datków wysyłanych przez amatorów jej dramatycznych przeżyć z końca lat 80., kiedy to cała jej rodzina została brutalnie zamordowana w swoim domu w Kansas City. Wysychające źródełko pieniędzy, bo przecież takie dramatyczne wydarzenia zdarzają się codziennie i podobnych Libby Day przybywa, skłania kobietę do udania się na spotkanie Kill Clubu, na które wyciąga ją Lyle (Nicholas Hoult), trochę krypny właściciel dwóch pralni publicznych w okolicy. Kill Club nie ma nic wspólnego z Fight Clubem, jest to dosyć specyficzne miejsce, w którym spotykają się amatorzy historii z dreszczykiem. Część z nich z pełnym zapałem oddaje się sprawie Libby Day, będąc przekonanym, że w więzieniu siedzi nie ta osoba.

A oskarżonym o mord familii Libby został jej starszy brat, Ben (Corey Stoll i Tye Sheridan). Początkowo Libby nie ma zamiaru odgrzebywać dawnych ran, ale coraz więcej faktów i przypadków pokazuje, że być może wymiar sprawiedliwości się pomylił. I tak Libby, przy pomocy Lyle’a spotyka się ze starymi znajomymi, a nawet dawno nie odwiedzanymi członkami rodziny…

Za: cdn.indiewire.com

Za: cdn.indiewire.com

Równocześnie do tego wątku śledzimy wypadki prowadzące do katastrofy tamtej nocy. W tle są problemy rodziny, a konkretnie matki (nie uwierzyłem, jak mi powiedziano, że w rolę Patty wcieliła się Christina Hendricks, czyli sekretarka z „Mad Man”. Moc makijażu), użerającej się z nieokrzesanym ojcem gromadki czworga dzieci, poważnymi problemami finansowymi i trudnymi dziećmi. Najtrudniejszy jest przypadek Bena, który słucha metalu i rysuje diabły w swoim zeszyciku. Lol, kto nie malował w liceum szatanków na tyłach zeszytu do polskiego? — spytają skonsternowani czytelnicy bloga. Cóż, sprawa jest jednak poważna, bo w USA w latach 80. tropiono satanistów na potęgę, więc obrywało się wszystkim: od jedzących koty Chińczyków, przez metalowe kapele, które oskarżano o propagowanie wiary w Złego, po Bogu ducha winnych nastolatków, na swój specyficzny sposób przeżywający okres buntu.

Ben ma złą famę, zadaje się z nieodpowiednimi ludźmi, głównie dość pokręconą Diondrą (Chloë Grace Moretzt, znana z m. in. „Bez litości”), nie tylko rysującą szatanki, ale i wieszającą ich nad łóżkiem. Jest trochę ofiarą, trochę sam kusi licho, ale gdy trzeba podejmuje decyzję, która stanie się kanwą zagwozdki, jaką po latach będzie próbowała rozwiązać jego pogubiona życiowo siostra.

Biegnie akcja dosyć wartko, ale finałowi — jak i całemu filmowi — bliżej do dramatu niż thrillera. Pozycja jak najbardziej godna polecenia, gdy trafi (jeśli) do polskich kin. Na razie oko cieszą kinofile w Malezji, dziękując, że wreszcie jest do zobaczenia film, nie będący kolejnym mniej lub bardziej dopracowanym kinem akcji zza oceanu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s