DOBRY film: Avengers – Czas Ultrona

Za: imageserver.moviepilot.com

Za: imageserver.moviepilot.com

Awendżersi, czyli samorządna kooperatywna superbohaterów świata Marvela, powraca! I to jak! Są wszędzie — na bilbordach, w sklepach z odzieżą, warzywniakach i McDonald’sie. Trochę przytłaczające. Ale nie ma się co dziwić. Obie części przygód Kapitana Ameryki (Chris Evans) i spółki wylądowały już w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych filmów W HISTORII KINA. „The Avengers” z 2012 r. z zarobionymi 1,5 mld dolarów jest na trzecim miejscu (za dwoma hitami Jamesa Camerona), a sequel (1,1 mld dolarów) — ósmym, ale dalej pnie się do góry. Obie produkcje kosztowały oczywiście pierońsko dużo (220 mln i 280 mln dolarów), zaangażowano crème de la crème hollywodzkich gwiazd, przyozdobiono wszystko topiącymi mózg efektami specjalnymi, krztyną komizmu i… BUM!

Za: i1.wp.com

Za: i1.wp.com

„Avengers. Age of Ultron”

USA, 2015

reż. i scen.  Joss Whedon

wyk. Chris Evans, Robert Downey Jr., Samuel L. Jackson, Scarlet Johansson, Chris Hemsworth,

Tym razem nasi herosi naparzają się w skutych zimą lasach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie w pięknej choreografii walki zmagają z Baronem Wolfgangiem von Struckerem. Dają dziadowi popalić, ale ku swojej zgubie, zabierają do swojej siedziby znaleziony w bunkrze pana Wolfganga kamyk zielony, mający być uzupełnieniem globalnej tarczy antultronowej. (Ultron to szwarccharakter serii, bardzo, bardzo niecny nicpoń!) Gdy Tony Stark/Ironman (Robert Downey Jr.) i Bruce Banner/HULK (Mark Rufallo) próbują rozgryźć z czym się je tajemniczy szmaragd, okazuje się, że jest to zastawiona przez Ultrona pułapka. Sztuczna inteligencja niszczy cały system Awengersów, no i jest klops.

Bohaterowie uciekają szukać odpowiedzi na pytanie „jak żyć?”, do daczy Sokolego Oka (Jeremy Renner), gdzie rąbią drewno. Przychodzi kryzys, Thor jedzie na psychoterapię do swojego mistrza, Ironman działa na własną rękę z Hulkiem, do tego Starka ściga nawiedzone rodzeństwo hipnotyzerki i Strusia Pędziwiatra, oskarżające go o śmierć rodziców. Droga do zwycięstwa wiedzie przez laboratoria biotechnologiczne w Korei Południowej, meliny handlarzy broni gdzieś w Czarnej Afryce i wspomniane już niestniejące miasto Sokovia (cyrylica, ruiny cerkwi w środku i flagi Włoch, bo w końcu sceny kręcono w Dolinie Aosty), które w finale wyniesie się na wyżyny.

Film ma aż 2 godziny i 20 minut. Nie czuje się tego. Choć niewtajemniczeni mogą nie złapać wszystkich wątków fabuły (Współautor), zżymać się na poszczególe epizody oraz brak gatunkowej spójności (tu polecam jedną z bardziej krytycznych opinii), to jest to kawał filmowego przedsięwzięcia z górnej warsztatowej i finansowej półki. Półki opatrzonej bardziej metką „rozrywka” niż „kino”, gdzie wszystkie chwyty dozwolone, a spuszczona z łańcucha komiksowa wyobraźnia przenosi miasta.

Jak jednak mogę wrzucić kamyk (a nawet dwa):

  • Póki co najlepszym filmem wyprodukowanym przez Marvela (który widziałem) jest druga część Thora, „Thor. Mroczny świat”.
  • „Awendżersi” to jednak film-film. To „300” i „Sin City”, przy prostocie fabuły, są dla mnie produkcjami, które najpełniej wykorzystały możliwości, jakie płyną z faktu, że jest to ekranizacja komiksu.

Reasumując — idąc na „Age of Ultron” umysł zostawiamy przed kinem i dajemy się porwać megalomanii produkcji, o której przestrzeń publiczna przypomni nam w drodze do domu jeszcze parędziesiąt razy.

P.S. Koleżanka z Filipin czyta tego bloga używając internetowego tłumaczenia. Po próbie zrozumienia ostatniego posta dostałem wiadomość: „The woman wrote about poetry;/”

filipiny

Filipiny to ta czerwona strzałka wćiśnięta między Austronezję a Chiny. Poza Polską i rzeczonymi Filipinami to jeszcze nas się w USA i Rosji czyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s