DOBRY film: Motyl Still Alice

rogerebert.com

rogerebert.com

Idąc na ten film planowałam (jak to ja) wybrzydzać w recenzji na tłumaczenie tytułu. Wróciłam jednak tak przygnębiona, że nawet nie mam ochoty się czepiać. Ostrzegam: jest to ciężki film, pokazujący to, czego się boimy (w stosunku do siebie czy bliskich). Z sali kinowej wszyscy wyszli pośnupując. 

W ciągu ostatnich kilku lat powstało dużo bardzo różnych filmów o ciężkich chorobach, czy też raczej filmów  o rodzinach zmagających się z pogarszającym się stanie bliźnich: od Miłości Hanekego, przez Gwiazd naszych winę, ,  Chce się żyć, Daleko od niej, czy dwie biografie Hawkinga. Still Alice, traktujący o pięćdziesięciolatce dotkniętej wczesnoujawniającą się, dziedziczną odmianą Altzheimera jest oparty na powieści autorstwa Lisy Genovy, która swoją drogą ma doktorat z neurobiologii.

110483_original

Still Alice

USA, Francja 2014

reż. i scen. Richard Glatzer, Wash Westmoreland

wyk. Julianne Moore, Kristen Stewart, Alec Baldwin

Alice Howland (Moore) jest znaną językoznawczynią zajmującą się rozwojem języka u dzieci. Ma równie aktywnego zawodowo męża i trójkę dorosłych, niezwykle antypatycznych (po ojcu) dzieci, z których — o dziwo! — Kristen Stewart i tak jest najbardziej znośna. Niedługo po pięćdziesiątych urodzinach zaczyna zauważać u siebie chwilowe zaniki pamięci, więc idzie do neurologa.

Diagnoza — dziedziczna, wczesnoujawniająca się odmiana Alzheimera — zmienia życie Alice i jej rodziny. Film skupia się na próbie zachowania jak najdłużej „siebie” u chorej oraz o szukaniu „dawnej” siebie, mamy czy żony. Świetnie pokazane jest, jak tracąca pamięć Alice ratuje się własnym sprytem i inteligencją, korzysta z komputera i komórki jako „przenośnych pamięci” oraz stara się być jak najbardziej aktywna póki może.

Ten film nie byłby DOBRY, gdyby nie wspaniała rola Julianne Moore, która zresztą dostała za nią Oskara. Aktorce udaje się w wzruszający sposób oddać chwile zagubienia i przebyski świadomości. Gdyby nie ona, byłby to w sumie przeciętny wyciskacz łez. Stała mina Kristen Stewart pasuje do tego filmu (ok, wyzłośliwiam się — Stewart miała trudną rolę i dobrze sobie poradziła), ale jej siostra (Bosworth) jest strasznie konwencjonalnie płytka, sztywna i irytująca, a brat całkowicie bezbarwny. Mam też problem z mężem bohaterki, granym przez Aleca Baldwina. Odniosłam wrażenie, że mieliśmy zobaczyć kochającego męża, któremy nie potrafi sobie poradzić z utratą [świadomości] żony. Jednak częściowo przez to, że Baldwin często gra mniej lub bardziej bucowatych bohaterów i ma stale chytruskowaty wyraz twarzy, odebrałam go jako dość samolubnego gościa, który nawet się nie wysila, by dostrzec to, co zostało z jego żony.

still-alice-2-xlarge

Poza rolą Julianne Moore, jest to film dość nierówny. Jest dużo naprawdę dobrych, wzruszających scen oraz drobnych, mocnych akcentów po których widać, że twórcy mają doświadczenie z ciężką chorobą swoją i bliskich (scenarzyści byli małżeństwem, a miesiąc temu Glatzer zmarł na stwardnienie zanikowe boczne). Równocześnie nie brakuje bardzo oklepanych już zagrań mających wywołać współczucie bohatera czy oddać zagubienie bohaterki. Ponadto, wszystko jest jakieś takie… za ładne. Piękne wnętrza, super ciuchy, Julianne Moore cały czas ślicznie wygląda, najwyżej jest rozczochrana. Niby mamy oglądać zanikanie podstawowych umiejętności zajmowania się sobą, a ona nawet posikuje się z gracją!

Są lepsze, i bardziej oryginalne filmy na ten temat (choćby przepiękna adaptacja Munro Daleko od niej). Jednak jeśli macie nerwy na takie tematy, to warto zobaczyć.

Rybka

P.S. dla tych, co widzieli: bardzo mi się podoba „motylowy” plan Alice.

1401x788-still-alice-03-R2_APPR_STIL

5 thoughts on “DOBRY film: Motyl Still Alice

  1. Pingback: ZŁE filmy w chmurach: Szef [kuchni], Drugi Hotel Marigold i inne filmy, które znudziły mnie w podróży. | Dobry Film, Zły Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s