DOBRY film: Słońce podczas burzy

źr. geeksnack.com | Cumberbatch czycha w Parku Jordana.

źr. geeksnack.com | Cumberbatch jako Liam Versatile czyha w Parku Jordana.

Już od roku czekam na premierę drugiej części mojej ulubionej sagi Świat Utracony (podobno druga część ma się nazywać Świat Utracony: Drugie Starcie Miłości). Niestety, premiera została odroczona ze względu na promocję nowego filmu Alana Rickmana i Kate Winslet (których nowy owoc współpracy zobaczymy niedługo — film o ogrodnikach francuskiego dworu!) oraz przez zapchany kalendarz Calisty Flockhart. Na pocieszenie oglądnęłam ostatnio inny film z dawną Ally McBeal — i to tym chętniej, że nie dość, że gra tam Benedict Cumberbatch, to jeszcze część filmu dzieje się w Krakowie. Poniżej możecie poczytać o najlepiej chronionej produkcji DOBREGO filmu. Są duchy, są podróże w czasie i park Jordana!

 park-jordana-9-

Tempestuous Light

Wielka Brytania, Polska, Holandia 2015

reż. Jessica Mac; scen. Liza Masters (na podstawie powieści Cornelisa van Aapa)

wyk. Calista Flockhart, Benedict Cumberbatch, Agata Trzebuchowska, Daniel Olbrychski

Kraków. Park Jordana. Wiosenny poranek, unoszą się mgły. Na ławce w otoczonym żywopłotami kółeczku, wśród popiersi sławnych Polaków siedzi Agata Trzebuchowska (tym razem w kolorze) i czyta Wykłady z termodynamiki fenomenologicznej i statystycznej Kacpra Zalewskiego. Wtem z alejki podchodzi Benedict Cumberbatch, siada koło niej. Czas mija. Przychodzą ludzie, dzieci śmigają na rolkach i rowerkach. Tylko ona go widzi. Spogląda raz jeszcze. Przecież on jest hologramem!

_MG_9829_2

źródło: Maleman.

Nie, to nie jest dziwny sen. To najnowszy film duetu Mac i Masters na podstawie najnowszej powieści holenderskiego mistrza suspensu Cornelisa van Aapa, zadedykowanej jego trzeciej żonie, Grażynie. Film był kręcony potajemnie w Krakowie, w czasie zeszłorocznego festiwalu Off Plus Camera, który stanowił przykrywkę dla obecności tylu znanych twarzy w Mieście Wiecznego Smogu. Jestem pełna podziwu dla całej ekipy. Aby uniknąć gapiów, sceny w Starym Mieście kręcono między 3 a 4 rano, czyli wtedy, kiedy krakowscy przechodnie i tak niczego nie zapamiętają.

Słońce podczas burzy to wzruszająca historia Ewy Paryskiej i Liama Versatile’a, małżeństwa fizyków kwantowych (Liama gra Cumberbatch, młodszą wersję Ewy Trzebuchowska, starszą — Flockhart), którzy w celu uratowania córeczki posuwają się do niebezpiecznych eksperymentów z cofaniem się w czasie. Razem z profesorem Wiesławem Smyrkiem (genialna rola Olbrychskiego) udaje im się zbudować maszynę rodem z Zagubionego w czasie, pozwalającą wysłać jedno z nich w przeszłość. Hologramowego podróżnika w czasie zobaczyć może wyłącznie osoba z którą wiążą go więzy miłości. Niestety, nie wszystko przebiega po myśli naukowców. W pierwszą podróż główny bohater zostaje wysłany w przeszłość żony, jednak zamiast do początkowej fazy badań, trafia w czas jej studiów w Instytucie Fizyki UJ (jeszcze w starej siedzibie na Reymonta), czyli w czasy, zanim go poznała.

Jest to film niezwykle wzruszający, przez cały czas trzymający w napięciu, i to nawet tych, którzy czytali książkę. Piękne ujęcia, paranormalne wstawki połączone z przekonującymi teoriami fizycznymi (które są widzom w przystępny sposób tłumaczone w długich i pasjonujących scenach wykładów) — czego pragnąć więcej?

Polecam wszystkim fanom DOBREGO, oryginalnego kina.

Rybka

źr. Podróże w czasie są niebezpieczne.

. Podróże w czasie są niebezpieczne.

.

Reklamy

7 thoughts on “DOBRY film: Słońce podczas burzy

  1. Pingback: DOBRY film o przekładzie: Piękna zdrada | Dobry Film, Zły Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s