Dobry rok, czyli DOBRY film ze ZŁYM przesłaniem

Provencal villa,Chateau La Canorgue,villa in Good Year movie (12)

Fot. roomsbloom.blogspot.com | Słońce, ogród, basen, hamak… tego chcę na Gwiazdkę (obędę się bez Russella Crowe)

A Good Year

USA/Wielka Brytania 2006

reż. Ridley Scott, scen. Mark Klein (na post. powieści Petera Mayle’a)

wyk. Russell Crowe, Marion Cotilard,Tom Hollander, Albert Finnay

Zima trwa, święta w sklepach, dzieci demolujące domy i znęcające się nad biednymi nieudacznikami na ekranach. W zimne dni człowiek (a przynajmniej pisząca te słowa ryba) potrzebuje trochę eskapizmu i ucieczki od krasnali przebranych na czerwono. Potrzeba słońca, wina, jedzenia, willi z basenem i przyczepiających się jazzowych kawałków. To wszystko znajdziecie w filmie Dobry rok.

Znam ten film dobrze, ponieważ jeden z domowników dość często go sobie puszcza. Jest to jeden z tych filmów, w których właściwie nic się nie dzieje, ale i tak ogląda się miło. Jest to zbiór pięknych ujęć, świetnie dobranej, choć chwilami lekko kiczowatej, muzyki, uroczych i śmiesznych scen, pięknej Prowansji. Jest przewidywalny, a wątek miłosny jest dość zbędny, ale to w ogóle nie przeszkadza. Dobry rok ma też okropne przesłanie, w sam raz na święta: możesz być wstręty, niewdzięczny wobec starszych, opryskliwy i niedobry, możesz ganiać za mamoną i niszczyć kariery rywali, i tak dostaniesz piękny dom z winnicą w Prowansji, gdzie znajdziesz szczęście, radość, znośną rodzinę, miłość i przyjaźń.  

Fot. sharewallpapers.com

Fot. sharewallpapers.com | Jak można NIE CHCIEĆ tego?

W tym film najbardziej różni się od książki, w której (o ile dobrze pamiętam, czytałam to wieki temu) główny bohater jest nieszczęsnym popychadłem o złotym sercu i w sumie to nie żałujemy mu tych wszystkich rzeczy. Film (z zaletą dla komizmu, z uszczerbkiem dla morału) radykalnie zmienia charakter głównego bohatera. Ale co się dziwić? Udało im się obsadzić w głównej roli Russella Krowę, a on raczej nie nadaje się na popychadło.

Filmowy Max Skinner ma ciężkie życie. Zarabia miliony na byciu maklerem bez serca w City, ma szansę zostać jeszcze bogatszym, a tu (klops!) umiera niewidziany od ćwierćwiecza wuj i (o zgrozo!) zostawia mu willę z ogrodem, basenem i winnicą. Co gorsza w Prowansji! Co gorsza jest to piękne miejsce, zarządzane przez świetnie gotującą parę.

Max jedzie tam, by dopilnować formalności i jak najszybciej posiadłość sprzedać i wrócić do swego paskudnego materialistycznie nastawionego życia w szarym i wietrznym Londynie. Oczywiście kilka zbiegów okoliczności sprawia, że zostaje dłużej, rozpamiętuje dzieciństwo spędzone tam z wujem, poznaje piękną kelnerkę, zaprzyjaźnia się z Francuzami (i nie tylko), a nawet wyrasta mu serce (mnie też by wyrosło, gdybym odziedziczyła willę na południu Francji, z basenem, czy bez).

a-good-year-table

źródło: internationalpicurean.com | Jedzenie! Wino! Śmiesznie ubrani ludzie!

Niech Was nie odstraszy mój cyniczny opis — mimo okropnego przekazu (a trochę dzięki niemu — jest z czego kpić!) Dobry rok ogląda się świetnie. Jest to idealny film na szary, zimny wieczór, najlepiej z lampką (lub butelką) wina, bagietką, serem i kocykiem. A jeśli czujecie, że jesteście złymi ludźmi, poczujecie się przyjemnie: zamiast kary za grzechy i konieczności nawrócenia (najczęściej przekazywanymi przez jakieś wstrętne duchy), dowiecie się, że jest dla Was szansa na przyjaźń, miłość i dom w Prowansji. A przy okazji można się pośmiać z Russella Crowe próbującego wydostać się z błota.

Rybka

Fot. interialdesignfiles.com

Fot. interialdesignfiles.com

1 thought on “Dobry rok, czyli DOBRY film ze ZŁYM przesłaniem

  1. Pingback: DOBRY film: Nice Guys. Równi goście. | Dobry Film, Zły Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s