Amatorzy adaptacji #1: Wiele hałasu o nic (1993), czyli DOBRY początek cyklu

źródło: faustineisgone.com

źródło: faustineisgone.com

Zaczynamy nowy cykl pt. „Amatorzy adaptacji”, żeby jedno z nas miało wymówkę do obsesyjnego oglądania ekranizacji ulubionych książek. W ramach niego będziemy omawiać i porównywać kilka(naście?) adaptacji jednego dzieła literackiego. W ramach niego będziemy omawiać i porównywać kilka(naście?) adaptacji jednego dzieła literackiego.Raz na jakiś czas omawiamy jedną klasyczną (tj. korzystającą w miarę dosłownie z tekstu oryginalnej sztuki) adaptację, a później zajmiemy się modernizacjami (czyli wersjami, w których nie tylko realia, ale i język są dostosowywane do współczesnych norm).  Na pierwszy ogień idzie szekspirowska komedia „Wiele hałasu o nic”. 

borg

źródło: borg.com

Much Ado About Nothing

Wielka Brytania/USA 1993

reż. i scen. Kenneth Branagh (na podstawie sztuki Williama Szekspira)

wyk. Emma Thompson, Kenneth Branagh, Kate Beckinsale, Robert Sean Leonard (i cała stała Branaghowska zgraja )

Na początek co nieco o samej sztuce. Jest to chyba obok „Snu nocy letniej” moja ulubiona komedia Szekspira, w której występuje w jedna z moich ukochanych bohaterek literackich, czyli Beatrice (w którymś ze starszych polskich tłumaczeń Beatryx, czy też Beatrycze). Jest błyskotliwa, niezależna, cięta i cudownie złośliwa (zwłaszcza wobec niejakiego Benedicka — nie Benedicta). Moim zdaniem dostają jej się najlepsze kwestie, np. Ten co ma brodę nie jest już młodzieńcem, a ten bez brody jeszcze nie mężczyzną. Gdy już nie młodzian, to mąż już nie dla mnie; gdy nie mężczyzna jeszcze, to ja nie dla niego (wybaczcie podłe tłumaczenie, nie mam polskiego przekładu pod ręką).

Sycylia. Po wygranej wojnie książę Don Pedro (Denzel Washington) zatrzymuje się ze świtą u Gubernatora Messiny imieniem Leonato. Prawa ręka Don Pedra, ciaptak Claudio (znany z House’a Robert Sean Leonard) zakochuje się w córce Leonata (debiut Kate Beckinsale!).Niestety, podły Don John (jak ktoś tak się nazywający mógłby być dobry? Tu gra go nominowany do Złotej Maliny Kaenu Reeves) podle knuje, jak by to rozdzielić kochanków i zrobić na złość swojemu braciszkowi Don Pedru. Ciągłe potyczki słowne i wzajemne ubliżanie sobie Signior Benedicka (Branagh)  i Beatrice (moja ulubiona Emma Thompson) już zaczynają towarzystwu grać na nerwy, więc obmyślają, jak by tu zeswatać ich i mieć spokój. Jak to Szekspira, jest bal maskowy, intrygi, jest i mnich z cudownym pomysłem i chwile, gdy o krok jest od tragedii.

źródło: englishmajorhumor.tumblr.com

źródło: englishmajorhumor.tumblr.com

Branagh cudownie skrócił sztukę do znośnej długości ipoprzestawiał niektóre sceny, zachowując jednak najśmieszniejsze momenty, w dodatku zagrane przez doborową i obsadę. Co prawda, biedny Reeves został bardzo za swoją rolę skrytykowany, jego Don Johna ratuje  jednak to, że dużo go widzimy bez koszuli. Tak jak w przypadku np. Starter for 10 (czy też, jak się okaże, pozostałych wersji objętych tym cyklem), jest to bardzo niebezpieczny film do jakichkolwiek drinking games na znanych lub grających ze sobą gdzie indziej aktorów. Samo picie na widok kogokolwiek z Harry’ego Pottera mogłoby się skończyć bardzo źle. Ta ekranizacja była kręcona w toskańskiej willi, dzięki czemu możemy podziwiać nie tylko dialogi, ale i piękne wzgórza i ogrody, idealnie na wakacje.

W skrócie: polecam. Ta wersja to już klasyka.  Wiele hałasu o nic stało się pierwowzorem wielu komedii romantycznych, a w przeciwieństwie do wielu nowszych dzieł nie tylko tego gatunku, wciąż śmieszy, mimo sędziwego wieku (415 lat w tym roku!).

Rybka

britsunited

A za tydzień… | źródło:britsunited.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s