DOBRY film: Zapętleni

źródło:northernheckler.files

źródło:northernheckler.files| Ja też mam czasem taką minę, zwłaszcza jak o 8:03 dzwoni do mnie ktoś chcący mi sprzedać odtruwające organizm wkładki do butów.

In the Loop

Wielka Brytania 2009

reż. Armando Iannucci, scen. Idem, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Tony Roche

wyk. Peter Capaldi, Tom Hollander, James Gandolfini, Anna Chlumski, Chris Addison

(Tak, Zapętleni. Nie mylić z disneyowskimi Zaplątanymi, też DOBRY film, ale trochę co innego)

Strasznie nie lubię niepotrzebnych przekleństw w filmach. W In the Loop jest mnóstwo słów uznanych powszechnie za dość niegrzeczne. Żadne nie jest nie na miejscu. To dlatego, że klnącym — i to ze szkockim akcentem — jest grany przez Petera Capaldiego Malcolm Tucker, czyli wzbudzający przerażenie w współpracownikach, a zachwyt w widzach spin doctor z DOBREGO serialu BBC The Thick of It (brytyjskiego pierwowzoru HBOwskiego VEEP).

źródło:fight-fight-fight.blogspot

źródło:fight-fight-fight.blogspot

In the Loop to poniekąd spin off wspomnianego serialu. Poniekąd, gdyż choć twórcy są ci sami, a większość aktorów z The Thick of It się pojawia, to zazwyczaj grając kogoś innego. Anna Chlumsky i Mimi Kennedy grają podobne, lecz różne postacie w późniejszym serialu Iannucciego*, VEEP.  Filmowy Malcolm Tucker ma jeszcze mniej skrupułów niż serialowy. Jeśli nie oglądaliście (jeszcze) serialu, to bohaterowie nie będą się Wam mylić. Jeśli The Thick of It lub VEEP znacie, to wiecie czego się spodziewać.

Tom Hollander gra poczciwego, acz ciapowatego ministra rozwoju międzynarodowego Wielkiej Brytanii, który (łagodnie mówiąc) nienajlepiej radzi sobie w kontakcie z mediami. W ciągu jednego dnia udziela dwóch sprzecznych wywiadów. W obu —  w zupełnie odwrotny sposób — łamie nakazaną mu przez pewnego Władcę Czasu neutralność w sprawie planowanej przez USA wojny. Trzeba jechać to Waszyngtonu, ale tam też sobie kiepsko radzi. Na domiar złego pan minister ma w Anglii problem z pretensjami mieszkańców swojego okręgu wyborczego. (Spin) Doctor musi wkroczyć do akcji żeby zachować dobre imię kraju i partii. 

źródło: guardian | Robi się niebezpiecznie.

źródło: Guardian | Robi się niebezpiecznie.

In the Loop to czarna komedia, satyra na sytuację polityczną Wielkiej Brytanii i USA na początku XXI wieku. Nawet jeśli nie przepadacie za filmami o polityce, dajcie temu szansę, choćby dla biegającego po Westminsterze i po Waszyngtonie Petera Capaldiego, czyli człowieka, który potrafi zagrać wściekłość i furię jak nikt inny. Chwalę Capaldiego, bo jego postać jest najbardziej wyrazista, ale aktorsko wszyscy się dobrze spisują, od ciapowatego ministra Hollandera, po pacyfistycznego generała U.S. Army granego przez Gandolfiniego.

I koniecznie wytrzymajcie przez napisy końcowe.

DOBRY film, choć serial lepszy.

Rybka

* Wbrew pozorom, Armando Iannucci to — tak jak Capaldi — Szkot.

źródło: aceshowbiz | Z Gandolfinim nigdy nie należy zadzierać.

źródło: aceshowbiz | Z Gandolfinim nigdy nie należy zadzierać.

źródło: maxresdefault | Musiałam.

źródło: maxresdefault | Musiałam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s