DOBRY film: Starter for 10

Starter for 10

Wielka Brytania, USA 2006

reż. Tom Vaughan, scen. David Nicholls (na podstawie własnej książki)

wyk. James McAvoy, Rebecca Hall, Alice Eve, Catherine Tate i ktokolwiek kiedykolwiek zagrał w jakimś serialu BBC

Oficjalny polski tytuł brzmi „Miłosna układanka”. Ma się to do treści tak jakby „Szczęki” nazwać „Morskie opowieści”, więc postanowiłam to zignorować. 

Kiedy Czytelniczka Magda i Czytelniczka Zosia polecały mi ten film, ostrzegły, żeby przypadkiem nie prowadzić żadnej drinking game*  na znanych mi (choćby tylko z serialów BBC) aktorów, bo padnę po pierwszym kwadransie. Miały rację. Ten film, w którym główne i drugoplanowe role odgrywają aktorzy, którzy teraz są dość bardzo sławni, to istna kolizja fandomów.  Zresztą nic dziwnego, Wielka Brytania to mała wyspa z ograniczoną liczbą aktorów. Tragicznym w skutkach mogłaby się okazać gra, w której jedynym założeniem byłoby wypicie łyka trunku na widok kogoś, kto pojawił się chociaż tylko w Doktorze Who lub w Sherlocku (poza tymi oczywistymi, filmowa matka Alice Eve była w i w finale trzeciej serii Sherlocka, i w jednym z moich ulubionych odcinków Doktora).

"What happened to your face, brother dear?"

„What happened to your face, brother dear?”

Mogłabym spokojnie napisać kilka stron fascynujących tylko dla mnie — i może kilkorga równie porypanych jak ja maniaków — wyliczając dzieła, w których aktorzy grający w tym filmie również wystąpili razem (Dominic Cooper i Mark Gatiss w Rozważnej i Romantycznej! Cumberbatch grał przynajmniej raz z właściwie każdym, ale to nic dziwnego, on jest wszędzie…). Jednak tego nie zrobię, by nie psuć Wam zabawy.

Starter for 10 to historia młodego przedstawiciela working class (Pan Tumnus McAvoy), który głodny wiedzy wstępuje na Uniwersytet w Bristolu, gdzie ma możliwość spełnienia swojego marzenia — wystąpić w studenckim teleturnieju University Challenge. Brian (bo tak młodzieniec ma na imię) musi się zmierzyć z normalnymi dla chłopaków w jego wieku wyzwaniami, czyli wybrać między blondynką a brunetką, nawiązać przyjaźnie, utrzymać przyjaźnie z tymi, co zostali w domu, przeżycie w brudzie studenckiego mieszkania oraz nie wylecieć ze studiów. Oraz, co najważniejsze, nauczyć się popełniać błędy. Rzecz się dzieje w połowie lat osiemdziesiątych, co wyraźnie widać w modzie i co głośno słychać w ścieżce dzwiękowej.

Co to za czasy nastały! Strasznie trudno znaleść jakikolwiek gif z tego filmu bez Cumberbatcha, mimo że nie grał on przeciesz głównej roli.

Strasznie trudno znaleźć jakikolwiek gif z tego filmu bez Cumberbatcha, mimo że nie grał on przecież głównej roli.

Jest to urocza komedia (kierująca się czasem trochę w stronę dramatu) o dorastaniu, popełnianiu błędów i … teleturnieju. Gromada znanych (teraz, choć niekoniecznie w czasie kręcenia) aktorów gra bardzo dobrze. Nie razi nawet to, że choć bohaterowie mają być w wieku 17-23 lat, to najmłodsi spośród nich mieli 24 lata. Jest śmiesznie, jest smutnie, można się przy tym dobrze bawić — tylko może nie przy alkoholu.

Rybka

*Dla porządnych ludzi, którzy nie wiedzą co to drinking game: jest to urozmaicenie seansu, podczas którego widzowie mają napić się łyka (lub określoną ich ilość) jakiegoś napoju, najczęściej mniej lub bardziej procentowego, na widok określonego aktora, zachowania, rekwizytu itp.

A jednak się udało!

A jednak się udało!

Jak tylko widzę Catherine Tate, to myślę, że się zaraz wydrze, lub zacznie się okropnie zachowywać...

Jak tylko widzę Catherine Tate, to myślę, że się zaraz wydrze albo  zacznie się okropnie zachowywać…

2 thoughts on “DOBRY film: Starter for 10

  1. Pingback: Amatorzy adaptacji #1: Wiele hałasu o nic (1993), czyli DOBRY początek cyklu | Dobry Film, Zły Film

  2. Pingback: Dość DOBRY, acz ciut wtórny film: Zanim się rozstaniemy | Dobry Film, Zły Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s