DOBRY film: Ida

źródło: filmweb

źródło: filmweb

„Ida”

Polska, Dania 2013

reż. Paweł Pawlikowski

scen. Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz

wyk. Agata Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik

Gdy w latach sześćdziesiątych „Rękopis znaleziony w Saragossie” Jerzego Hasa stał się na chwilę popularny wśród bohemy San Francisco, chwalono jego twórców za to, że podczas gdy w Hollywood kręcono już filmy w kolorze, oni zdecydowali się zastosować piękną biel i czerń. Sam reżyser przyznał potem, że to nie estetyka, lecz finanse pokierowały tym wyborem. Współcześnie oczywiście finanse nie grają już (w tym przypadku) takiej roli. „Odkolorowanie” filmu jest już świadomym wyborem artystycznej strategii, która może dodawać całości uroku (jak np. w „Zakochani widzą słonie” czy w tegorocznej „Frances Ha„) lub sprowadzić film głębiej w otchłań kinematograficznej pretensjonalności (stali czytelnicy tego bloga dobrze wiedzą o co nam chodzi). W przypadku „Idy” na szczęście nastąpiło to pierwsze.

Dlaczego pisząc o nowym filmie Pawła Pawlikowskiego napominam o „Zakochanych widzących słonie” i o „Rękopisie znalezionym w Saragossie”? Nie tylko dlatego, że ten pierwszy ma w tytule ulubione zwierzę Współautora, ani dlatego, że według mnie „Rękopis…” to film tak DOBRY, że jeśli go nie widzieliście, to powinniście rzucić wszystko i go NATYCHMIAST obejrzeć. Wpominam o tym głównie dlatego, że polsko-duńska „Ida” jest świetnym połączeniem estetyki polskiej szkoły filmowej z duńskimi filmami w których się mało mówi. Piękne kadry. Świetne połączenie wewnętrznych dramatów ze szlagierami typu „Rudy, rudy rydz”. No i przede wszystkim świetna rola Agaty Kuleszy w roli Wandy Gruz, która kradnie każdą scenę w której jest (zwłaszcza jedną — ci z Was którzy widzieli wiedzą o którą mi chodzi, ci którzy to mają przed sobą to z łatwością rozpoznają ją w kinie).

źródło: interia

źródło: interia

Film zdobył dwie nagrody na Warszawskim Festiwalu Filmowym, był nominowany w kategorii „najlepszy film” w Londynie, zdobył jedną nagrodę w Toronto, więc pewnie obiło się Wam o uszy, że jest to historia młodej zakonnicy, która na początku lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku dowiaduje się, że jest Żydówką i wraz ze swoją nowopoznaną ciotką jedzie dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach. To poszukiwanie i odkrywanie mrocznych dziejów rodzinnych jest pokazane raczej niż opowiedziane, zasugerowane stopniowo, w dość subtelny sposób. Wielką zaletą tego filmu jest to, że głównymi bohaterkami są dwie bardzo ciekawe kobiety (zdaje test Bechdel!). Agata Trzebuchowska co prawda głównie gra tym, że ma ładną i ciekawą twarz (zastanawiałyśmy się z koleżankami po seansie czy to było celowe…), ale Agata Kulesza, jak już wspomniałam, potrafiła w pięknie niejednoznaczny sposób zagrać bardzo niejednoznaczą postać. Bohaterowie, którzy mogli z łatwością stać się stereotypowymi „białymi” lub „czarnymi” postaciami, tutaj są pokazani (dosłownie i metaforycznie) w różnych odcieniach szarości, jako ludzie robiący zarówno rzeczy bardzo złe jak i bardzo dobre, których przeszłość nigdy nie przestanie ciążyć.

Tydzień temu, jak czekałam na Współautora przed seansem „Chce się żyć„, usłyszałam jak pewnien młody człowiek przyglądający się plakatowi „Idy” ze swoją dziewczyną narzekał, że to „znowu film o klerze, Żydach i komunie”. Cóż, to jest DOBRY film „o klerze, Żydach i komunie”, choć jak się zastanowić, to nie jest on ani o jednym, ani o drugim, ani o trzecim. O czym jest? O tym musicie się sami przekonać.

Rybka

A, macie i Ogrodnika!

A, macie i Ogrodnika!

2 thoughts on “DOBRY film: Ida

  1. Pingback: Bogowie: DOBRY film, który widziałam chyba jako ostatnia | Dobry Film, Zły Film

  2. Pingback: DOBRY film: BIRDMAN | Dobry Film, Zły Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s